intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Centrum Zdrowia im. Świętego Łukasza w Kifangondo, Angola:
medyczno-naukowa ambasada UCMMiT w Angoli

 

 
(źródło:http://www.countryreports.org/country/Angola.htm) 

 

Centrum powstało w 1996 roku. Rozwija swoją działalność medyczno-badawczą, świadczy usługi w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego, przyjmując około 150 osób dziennie oraz szpitalnictwa zamkniętego (24 - łóżkowy oddział). Centrum zajmuje się pacjentami, zgłaszającymi się z licznymi dolegliwościami, wśród których dominują chorzy na malarię, HIV/AIDS, gruźlicę, schorzenia biegunkowe oraz zapalenie płuc. Znaczącą grupę pacjentów stanowią dzieci, które często nie mają szans na dostęp do angolańskiej służby zdrowia. Śmiertelność wśród dzieci dotyka przede wszystkim populacji do 5 roku życia i sięga nawet 75%.

 

angola 3

 

W Centrum w Kifangondo notuje się nieliczne zgony dzięki możliwościom diagnostycznym oraz dostępowi do leków dobrej jakości. Dzieci umierają przed wszystkim wskutek ciężkiej malarii (postać mózgowa lub z głęboką niedokrwistością) i z powodu tzw. leczenia tradycyjnego (aplikacje trujących ziół lub dużych dawek leków przez miejscowych znachorów).

Od 2005 roku szpital w Kifangondo uczestniczy w rządowych programach „Luta contra SIDA” (Walka z AIDS) oraz „Luta contra Tuberculose” (Walka z Gruźlicą), dzięki czemu ma bezpłatne leki przeciwretrowirusowe oraz przeciwgruźlicze dla wszystkich potrzebujących chorych.

 

angola 1

 

Ośrodek jest również placówką dla szkoleń praktycznych polskich lekarzy zajmujących się medycyną tropikalną, świadcząc jednocześnie pomoc medyczną miejscowej ludności. Dzięki swojej wielostronności Centrum Zdrowia Św. Łukasza jest "medyczno-naukową ambasadą UCMMiT w Angoli".

 

angola 2

 

 

 Data aktualizacji strony: 29.02.2016r.