intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

ZDO Pracownia RTG Tomografia Komputerowa Pracownia USG Cennik

 

Pracownia wyposażona jest w aparat rentgenowski typu telekomando oraz system rentgenodiagnostyki cyfrowej CR. Pracownia obsługuje pacjentów w oparciu o systemy informatyczne RIS i PACS.

Rejestracja do Pracowni odbywa się od poniedziałku do piątku w godz. 8-17:30 pod numerem telefonu (58) 699 – 86 – 75 lub osobiście, pomimo iż pracownia wykonuje jedynie badania odpłatne należy pamiętać o posiadaniu skierowania od lekarza rodzinnego bądź specjalisty. * plik do pobrania

 

W pracowni RTG wykonuje się zdjęcia RTG oraz prześwietlenia

- zdjęcia kostne

- zdjęcia płuc

- zdjęcia jamy brzusznej

- badania kontrastowe przewodu pokarmowego – czyli badania przewodu pokarmowego z użyciem zawiesiny barytu – zawiesiny nierozpuszczalnych kryształów soli siarczanu baru silnie osłabiających promieniowanie rentgenowskie, uwidaczniające badany odcinek układu pokarmowego

- urografie – czyli badania kontrastowe układu moczowego polegające na dożylnym podaniu jodowego środka cieniującego, który jest wydalany przez nerki, a następnie wykonaniu zdjęcia uwidocznionego układu kielichowo – miedniczkowego, moczowodów oraz pęcherza moczowego

- RTG przełyku, żołądka i dwunastnicy

- zdjęcia pasażowe

- wlewy doodbytnicze – czyli badania kontrastowe jelita grubego z użyciem zawiesiny barytu

 

Jak się przygotować do badania

 RTG odcinka kręgosłupa L-S

 

Dzień przed badaniem dieta lekkostrawna z wyłączeniem:

- Surowych jarzyn.

- Ciemnego pieczywa.

- Gazowanych napojów i soków owocowych.

- Smażonych i tłustych mięs.

- Grochu ,fasoli, kapusty.

Lekka kolacja najpóźniej o godz. 18 :00.

W dniu badania zgłaszamy się rano na czczo: bez jedzenia i picia. W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Nie należy palić papierosów. Należy zadbać o wypróżnienie. W przypadku zaparć należy poinformować lekarza kierującego, który w zależności od wskazań medycznych może zalecić zastosowanie preparatu przeczyszczającego. Preparat należy stosować zgodnie z ulotką. Jeśli badanie odbywa się popołudniu, stosować dietę lekkostrawną jak wyżej. Należy być na czczo, co najmniej 5 godzin po posiłku oraz nie pić kawy.

U osób ze skłonnościami do wzdęć poleca się przyjmowanie w dniu poprzedzającym badanie środków absorbujących np. Espumisan 3x2drag.

Uwaga!!!

 Każde zdjęcie RTG u kobiet w wieku rozrodczym powinno być wykonywane w pierwszych 12 dniach cyklu ( o ile lekarz nie zaleci inaczej ), aby wykluczyć ryzyko powikłań ewentualnej ciąży.

 

RTG przełyku, żołądka i dwunastnicy czy Przewodu pokarmowego - (pasaż)

W dniu badania należy pozostawać na czczo - nie jeść i nie pić minimum 6-8 godzin. Przed wykonaniem badania nie wolno palić papierosów ani żuć gumy.

 

Leki:

Pacjenci chorzy na cukrzycę są diagnozowani w pierwszej kolejności aby mogli przyjąć leki i spożyć posiłek po badaniu. Doustne leki przyjmowane na stałe należy przyjąć po badaniu.

 

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi:

Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

Podczas badania poinformuj o nagłych dolegliwościach

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi

Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.

 

Podczas badania poinformuj o nagłych dolegliwościach.

 

Przeciwwskazania

 

• Ciąża

Urografia

2-3 dni przed badaniem zażywać ESPUMISAN 3 razy po 2 kapsułki z posiłkami , należy unikać pokarmów zawierających błonnik tj. świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, pieczywo. W dniu poprzedzającym badanie należy ograniczyć ilości przyjmowanych płynów można jeść kisiele, galaretki; a po godz.12 zażyć środek przeczyszczający X-prep (użycie wg. ulotki) lub FORTRANS. Dużo chodzić , masować brzuch. W dniu badania pacjent powinien być na czczo, nie wolno jeść, palić;

*  2 kapsułki espumisanu rano przed badaniem popić małą ilością przegotowanej wody lub gorzkiej herbaty,

* pacjenci z nadciśnieniem tętniczym powinni zażyć leki,

* przynieść ze sobą wynik badania usg,

* 0,5 l niegazowanej wody mineralnej,

* przynieść wynik kreatyniny mający na celu potwierdzenie prawidłowej filtracji nerek

 

U osób ze skłonnościami do wzdęć poleca się przyjmowanie w dniu poprzedzającym badanie środków absorbujących np. Espumisan 3x2drag.

 

Przed badaniem pacjent wypełnia ankietę informując personel o skłonnościach do nadwrażliwości na środki cieniujące, o skłonnościach do uczuleń, aktualnie przyjmowanych lekach. W trakcie trwania badania zgłasza wszelkie nagłe dolegliwości (np. duszność, świąd skóry)

 

Wlew doodbytniczy

 

2 dni przed badaniem dieta wodnista, zupa z sucharkami, jajka na twardo, gotowana ryba białe mięso, bez masła, majonezu, śmietany i innych dodatków. soki jabłkowy i pomidorowy, czyste galaretki, żadnego mleka, sera ,chleba, owoców, jarzyn. Dzień przed badaniem dieta płynna, a po południu środek przeczyszczający X-prep lub FORTRANS (użycie wg. ulotki ). W dniu badania nie jeść, nie pić i nie palić. Z rana 2-3 godz. przed badaniem zrobić lewatywę z 2-3 litrów letniej czystej wody lub ziół np. rumianku

 

Pozostałe badania w Pracowni Rentgenowskiej nie wymagają przygotowania.