intranet

    

Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

 

Szanowni Państwo,

Witamy na stronie UCMMiT - nowoczesnej placówki medycznej o specjalistycznym profilu działalności. Szpital położony jest w Gdyni - Redłowie, w pobliżu centrum miasta. Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej jest szpitalem klinicznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed).

 

UCMMiT jako jedyny Szpital w Polsce został wyznaczony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju do pełnienia tzw. Służby TMAS - morskiej teleasysty medycznej, która stanowi medyczne wsparcie kapitanów statków morskich.

 

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni jest jedną z najstarszych placówek naukowo-badawczych w Polsce. Powstało w 1938 roku i nosiło wówczas nazwę Instytutu Medycyny Morskiej. Początkowo była to filia Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, ale od 1939 r. funkcjonuje jako samodzielna placówka. Po wojnie reaktywowano je w 1947 r. i włączono w struktury ówczesnej Akademii Lekarskiej w Gdańsku, przy zachowaniu profilu prac naukowych i badawczych. W 1957 r. Instytut uzyskał samodzielność, stając się tym samym jednym z resortowych instytutów Ministerstwa Zdrowia. Jego bazą było kilka obiektów na terenie Trójmiasta (Gdańsk-Wrzeszcz, Gdynia). Od 1985 r. Centrum ma siedzibę w Gdyni Redłowie, skupiającą wszystkie zakłady, laboratoria i kliniki w jednym miejscu oraz dysponując stosownym zapleczem usługowym.

 

1 października 2003 r. zostało utworzone Akademickie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej SPZOZ, a część naukowa została włączona w struktury Akademii Medycznej w Gdańsku (obecny GUMed) jako Międzywydziałowy Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej (MIMMiT).